Vi har kunskapen och anpassningarna för entreprenörer i byggbranschen
EA System har anpassat ett affärssystem för byggbranschen.
Basen är standardfunktionalitet i ett av marknadens bästa affärssystem Visma Business.
Vi har gedigen kunskap om behoven för bygg-/entreprenörsföretag och har gjort många anpassningar för den typen av företag. Vi har nu en fantastiskt kompetent lösning för byggföretag där både initial investering och förvaltningskostnaden ligger långt under vad liknande system kostar.
Projekthantering & projektkalkyler
Vi har funktioner för vinstavräkning som är mer eller mindre standard för entrepenörsföretag. Stort fokus i vår lösning för byggbranschen ligger på projektrapportering utifrån projektkalkyler och vi hanterar även ÄTA och avvikelsehantering. Byggföretags lönsamhet är ofta beroende av bra verktyg för prognoser och uppföljning och det har vi genom erfarenhet lärt oss hantera.
Mobil tidsredovisning, serviceorder och personalliggare
Vi har en mobil personalliggare enligt ID06 standard för att leva upp till myndigheternas krav. EA System har i samma lösning mobil tidredovisning och möjligheten att rapportera in materialåtgång på fältet. Självklart är detta helt integrerat med vårt affärssystem för byggbranschen baserat på Visma Business.
Integrationer mot andra system
Byggsamordnaren och Bidcon.